You are currently viewing Dlaczego powstało Muzeum Kaset?

Dlaczego powstało Muzeum Kaset?

Jest letnie popołudnie. Czarek z nastoletnim synem robi porządki na strychu. Odnajduje zakurzone pudło, w którym znajduje się stara kolekcja kaset magnetofonowych. Przypomina sobie historie z czasów młodości. Zaczyna je opowiadać synowi. Wspomina, jak w latach ’80 pojechał z mamą do Berlina Zachodniego, żeby kupić sobie pierwszego walkmana. Uśmiecha się na myśl o kłótni z bratem o to, który z nich ma większą kolekcję kaset magnetofonowych. Po kilku godzinach Czarek uświadamia sobie, że jego osobista podróż do przeszłości zainteresowała syna, z którym od bardzo dawna nie spędził przyjemnego dnia.

Tak w skrócie można opisać początki Muzeum Kaset. Znalezione na strychu pudło z kasetami magnetofonowymi zainspirowało Czarka do tego, aby przywołać ducha kaset magnetofonowych. Po przeszukaniu innych zakamarków domu okazało się, że jego rodzina wciąż posiada pokaźną ilość walkmanów. A przeglądając polskie i zagraniczne aukcje internetowe zauważył, że nadal są dostępne unikatowe egzemplarze kaset magnetofonowych i walkmanów po okazyjnej cenie. Od tego momentu pomysł stworzenia Muzeum Kaset przerodził się w projekt, który dziś jest realizowany.

Budowanie kolekcji kaset magnetofonowych i Walkmanów, w której na ten moment znajduje się około 3000 kaset magnetofonowych i ponad 100 walkmanów, nie jest jednak głównym celem projektu. Tworząc Muzeum Kaset cały czas jest podkreślana wartość sentymentalna obu przedmiotów, które tak na prawdę zrewolucjonizowały przemysł muzyczny. Tutaj trzeba sobie uświadomić, że kaseta magnetofonowa i Walkmany to ikony lat `70, `80, `90, które były i są świadkami nie tylko licznych zmian i przełomów w Polsce, ale też relacji ludzkich czy zmian w kulturze powszechnej.

Wpływ kasety magnetofonowej i walkmana na zmiany w relacjach międzyludzkich w poprzednim stuleciu i osobiste doświadczenie Czarka, który dzięki swoim historiom przyjemnie spędził czas z synem, uświadomiły nam, że Muzeum Kaset to coś więcej niż tylko kolekcja kaset magnetofonowych i walkmanów. Mamy nadzieję, że tutaj każdy przewinie najlepsze wspomnienia i zbuduje relacje ze swoimi najbliższymi. Już dziś zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, dzięki której przywołamy ducha kaset magnetofonowych i wspólnie odkryjemy historię muzyki wszystkimi zmysłami.