O Muzeum Kaset

Muzeum Kaset przewija najlepsze wspomnienia. Przypomina czasy, kiedy dźwięki były zapisywane na taśmie magnetycznej, a muzyki słuchało się w walkmanach a nie na smartfonach. Łączy ludzi wokół emocji wywołanych wspomnieniami z lat ’70, ’80 i ’90 ubiegłego wieku. 

W ramach Muzeum Kaset tworzona jest największa w Polsce (i prawdopodobnie na świecie) kolekcja kaset magnetofonowych i walkmanów Sony. Już w tym momencie w zasobach Muzeum znajduje się około 9000 kaset (również z autografami polskich artystów) oraz ponad 200 walkmanów (w tym pierwszy Walkman wypuszczony na rynek przez firmę Sony w 1979 roku). Kolekcja ta będzie się jednak powiększać. Do współtworzenia muzeum zapraszamy wszystkich tych, którzy – tak, jak my – są pasjonatami analogowych dźwięków, a także przechowują kasety i walkmany.

Dodatkową działalnością podejmowaną przez Muzeum Kaset będzie współpraca z artystami. Muzyków zachęcamy do powrotu do przeszłości i nagrywania singli, a nawet całych albumów, na kasetach magnetofonowych.

Idea

Kasety magnetofonowe i walkmany to ikony lat ’70, ’80 i ’90. Ich połączenie zrewolucjonizowało przemysł muzyczny. Dzięki nim muzyka może towarzyszyć nam w każdym momencie życia. Kompaktowość kasety magnetofonowej w połączeniu z wynalazkiem przenośnego odtwarzacza muzycznego – Walkmana – spowodowała, że muzyka była nie tylko formą wyrazu, ale też dawała poczucie wolności. Utwory zapisane na taśmach kaset magnetofonowych stanowiły tło dla wielu ważnych chwil i istotnych wydarzeń kilku pokoleń. Dziś większość z tych pięknych wspomnień przechowywana jest w głębokiej pamięci lub – jak kasety magnetofonowe – w zakurzonym kącie na strychu lub piwnicy. My chcemy ocalić te historie od zapomnienia. A Ci, którzy urodzili się w świecie dźwięków cyfrowych, zamierzamy zabrać w podróż do przeszłości i przedstawić dzieje analogowych nośników muzyki.

Cel

Muzeum Kaset to projekt, który realizuje trzy cele. Pierwszym z nich jest zbudowanie społeczności, dla której muzyka analogowa jest wiecznie żywa. Chcemy połączyć ludzi wokół emocji wywołanych wspomnieniami z lat ’70, ’80 i ’90 ubiegłego wieku. Drugim celem jest pogłębianie relacji rodzinnych i budowanie mostów międzypokoleniowych. Poprzez organizację wystawy kaset magnetofonowych i walkmanów udostępniamy rodzicom nowy, ciekawy sposób spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami. Przewijając wspomnienia, zachęcimy dorosłych do podzielenia się historiami swojej młodości z dziećmi. Ostatnim celem projektu jest przygotowanie niestandardowej oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. W Muzeum Kaset wytłumaczymy bowiem, jak działają fale dźwiękowe na przykładzie nagrywania muzyki na taśmy magnetyczne.