You are currently viewing Rusza akcja „Przywołujemy najlepsze wspomnienia”

Rusza akcja „Przywołujemy najlepsze wspomnienia”

Kasety magnetofonowe i Walkmany były głównymi nośnikami dźwięków w drugiej połowie XX wieku. To właśnie te wynalazki sprawiły, że ulubiona muzyka zaczęła towarzyszyć nam w każdym momencie życia. Akcja „Przywołujemy najlepsze wspomnienia” ma przypomnieć nam wyjątkowych ludzi, sytuacje, miejsca, dla których kasety magnetofonowe i Walkmany tworzyły muzyczne tło.

Organizowana przez Muzeum Kaset akcja inaugurowana jest po raz pierwszy w 2019 roku z okazji nie tylko jubileuszu 40. lat Walkmana, ale także 55. (56.) rocznicy narodzin kasety magnetofonowej. Jako pierwsi na świecie ustaliliśmy datę i miejsce pierwszej prezentacji kasety magnetofonowej, która odbyła się w Berlinie, podczas German Radio Show (obecnie IFA), 30 sierpnia 1963 roku. Uważamy, że jest to doskonała okazja do przywołania wspomnień.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że kaseta magnetofonowa i Walkman to coś więcej niż tylko eksponaty. W czasach PRLu były na przykład świadkami licznych zmian kulturalnych i społecznych, rejestrując utwory i wypowiedzi osób z zakazanego obiegu. W latach `90 stanowiły element wyrażania siebie, nie tylko w kręgach hip-hopowych, ale także poprzez nieskrępowany dostęp do muzyki światowej. W naszym Muzeum chcemy ocalić od zapomnienia historie, których tło stanowią kasety magnetofonowe i Walkmany – tłumaczy Cezary Molski, kolekcjoner i pomysłodawca Muzeum Kaset.

W akcji udział mogą wziąć wszyscy, którzy chcą się podzielić swoją historią związaną z kasetami magnetofonowymi lub Walkamami.

– Pamiętam, jak w latach ‘80 pojechałem z mamą do Berlina Zachodniego, żeby kupić pierwszego Walkmana. Uczucie radości jakie mi towarzyszyło za każdym razem, kiedy słuchałem kaset z kupionego za zaoszczędzone pieniądze odtwarzacza, były i nadal jest impulsem do działania. Bez tej i innych historii, które dziś opowiadam moim dzieciom nie tworzylibyśmy Muzeum Kaset – wspomina Molski.

– Mamy nadzieję, że przesłane do nas materiały pozwolą stworzyć wystawę będącą emocjonalną podróżą do lat ’70, ’80 i ’90, w których kaseta magnetofonowa czy Walkman tworzyły niezapomniane historie – dodaje Małgorzata Skorupa, koordynatorka ds. komunikacji w Muzeum Kaset.

Wspomnienia związane z kasetami magnetofonowymi lub Walkmanami można przesyłać za pomocą formularza, który znajduje się w zakładce Społeczność. Pierwsza wystawa, która będzie się składać z nadesłanych materiałów planowana jest na początku 2020 roku.

Muzeum Kaset jest inicjatywą realizowaną przez Fundację Instytut Druckiego–Lubeckiego. Głównymi celami Muzeum jest przywołanie wspomnień i emocji związanych z taśmami magnetofonowymi, budowanie relacji między pokoleniami oraz edukacja dzieci i młodzieży łącząca technologie analogowe z cyfrowymi.